Protez kol, günümüzde gelişen teknoloji yardımıyla oldukça başarılı sonuçlar vermekte ve kişiye özel uygulamalar birçok kullanıcıyı memnun etmektedir.

Yapay kol olarak da bilinen kol protezi uygulaması, üst ekstremite ampütasyonu sonrası ortaya çıkan işlevsellik yoksunluğunu gidermeyi ve aynı zamanda estetik açıdan da kişiyi memnun etmeyi amaçlayan bir prosedürdür. Bu uzvunu kaybetmiş bir kişinin geçirdiği ameliyatın ardından ihtiyacı olan şeyler, bacakların kaybında yaşananlardan farklıdır. Buna günlük yaşamda elin işlevinin yani yerine getirdiği eylemlerin neden olduğu söylenmektedir. Örneğin, bir kişi ayağındaki parmaklardan birini yitirdiğinde önemli ölçüde yürüme bozukluğu görülmeyebilir, ancak el baş parmağında aynı durum yaşandığında bu organın fonksiyonlarının yarısından fazlası yitirilmiş olur. El protezi ve parmak protezleri bu yüzden önemlidir.

Hemen hemen tüm meslekler özelinde çalışan kişiler için üst ekstremiteler son derece işlevseldir. Burada yaşanan bir kayıpta çalışma yaşantısına geri dönmek kolay olmamaktadır. Bu nedenle protezi yapılan uzuvlar için, özellikle de vücudun üst bölgesinde, edinilecek en ufak bir kazanımın bile değeri hayli yüksektir ve bireye fazlasıyla yardımcı olur. Bu bilgilerin yanında, bu alanda araştırma yapan kişilerin el protezi çeşitleri ve protez kollar nasıl çalışır başlıkları etrafında yoğunlaştığı bilinmektedir.

 

Protez Kol Çeşitleri Nelerdir?

Protez kol çeşitleri, biyonik kol, myoelektrik kol protezi, mekanik ve kozmetik olmak üzere 4’e ayrılır. Gruplandırmada teknik özellikler ayırt edicidir. Burada da diğer uzuvlarda olduğu gibi 2 marka deneyimleri ve kaliteleriyle öne çıkmaktadır. Birincisi olan Alman firması Ottobock, kişinin eline, dirseğine, omzuna ve bileğine uygulanabilen ürünler üretmektedir. Soketin içerisine konulan biyonik çipler vasıtasıyla çalışır, kas hareketleriyle eş zamanlıdır. Bu hareketli protez kol sayesinde kişi tüm parmaklarını hassas bir şekilde kullanabilir. Birey, baş parmağın hareketini istediği pozisyonda sabitleyebilir. Şarj edilebilir ve 1 haftaya kadar dayanır. Biyonik kol fiyat açısından mekanik protez kol kadar avantajlı değildir.

luxmed-prosthesis-clinicMekanik protezler de sıklıkla tercih edilen protezlerdir, sebeplerinden birisi de makul ücret karşılığında temin edilebilmesidir. Güdük, yani uzuvdan kalan kısımdan ve sırttan sağlam kol üstüne geçirilen bir bandaj sistemine dayanarak kontrol edilir. Kişinin kendi gücüyle hareket eder. Ancak bu düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Belirli bir süre çalıştırmak için eğitim almayı ve tekrar yapmayı gerektirir. Bir diğer özelliği, su ile temas edenler için kullanılabilir olmasıdır.

Myoelektronik kol protezi de yine aynı ihtiyaçların tamamını karşılayabilir ve benzer prensiple çalışır. Tam elektronik bir sisteme tabidir. Özellikle çalışma hayatı aktif olan insanlar için en ideal seçim olduğu söylenebilir. Yalnızca 3 parmak hareket ederken kalanları doğru pozisyonlarda sabit durur. Kişilerin ten rengine uyumludur. Kozmetik türler ise daha ziyade dış görünüşlerini önemseyenler için uygundur. Burada da tasarım, kullanma kolaylığı, ağırlık gibi unsurlar işlevselliğe ağır basar. Uzun ömürlüdürler ve üzerine çeşitli aksesuarlar eklenebilir. Bu bilgiler protez el nasıl çalışır diye merak edenler için fikir verebilir.

Bunların yanında, sibernetik kol olarak da bilinen robotik kol protezi de mevcuttur. Bir süredir insanlar üzerinde uygulanabilen ve zihin kontrolünü gerçekleştirebilen bu ilerici modeller sayesinde esnek hareket ve kavrama kabiliyetinin yanında dokunma hissinin simüle edilmesi de mümkün olabilmektedir.

 

Protez Kol Seviyeleri Nelerdir?

Yapay uzuvlar söz konusu olduğunda bir diğer konu seviyeleridir. Burada ampütasyon seviyesi belirleyicidir. Doktor tarafından tespit edilen bu konum, kişinin ameliyatından geride ne kadar “güdük” kaldığını işaret eder. Bu sayede de hangi ürünün uygun olup olmadığı anlaşılabilir. Muayene mutlaka bu alanda uzman bir kişi tarafından gerçekleştirilmelidir. Protez kol çizimi ile anlaşılabilen bu seviyeler aşağıda listelenmiştir:silikon parmak

 

  • Dirsek altı kol protezleri
  • Dirsek üstü kol protezleri
  • Omuz dezartükilasyon

 

Birinci sıradaki protezler kişilerin dirsek eklemi altında ve bilekte kayıp yaşamaları durumunda kullanılır. Myoelektronik ve biyonik türlere uyumludur. İnsan ten rengine çok yakın opsiyonları bulunmaktadır. Cerrahi işlem gerektirmeden uygulanabilir. İkinci sıradaki ürünler ise dirsek eklemiyle omuz arasında kalan vakalarda tercih edilir. Eklem yerine elektronik veya mekanik seçeneklerden birisi yapılabilir. Kalan tüm vasıfları aynıdır. Son sıradaki dezartükilasyon, omuzdan protez kol olarak tarif edilebilir. Yine diğer özellikleriyle ilk 2 sıradaki protezlerle benzeşir.

 

Protez Kol Uygulaması Nasıl Gerçekleşir?

Protez kol nedir sorusu ve modellerin teknik özellikleri anlaşıldıktan sonra, uygulamanın nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmak faydalıdır. Uzman, operasyon için gereken bileşenleri temin ettikten sonra hastanın ilgili bölgesinden ölçü alır. Restorasyon gerekiyorsa genellikle silikon kullanılır. İleri seviye ampütasyonlarda alçı tercih edilir. Günümüzde bunlar, 3D görüntüleme sistemleri yerine ölçü almada kullanılabilmektedir. Buradaki fayda, kişinin durumunun fiziksel olarak daha iyi irdelenmesi ve ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılmasıdır.

Uzman ve teknik ekip daha sonra hastanın konforunu ve protezin hareket aralığını test eder. Elektronik modellerde bu aşamada EMG (elektromiyograf) bölgeleri değerlendirilir ve sinyal gücüne bakılır. Yapay uzvun yapısı, hizalanması ve diğer optimizasyon işlemleri yine bu adımda gerçekleştirilir. Tüm değerlendirmeler bittiğinde protez kol son şeklini almış olur ve üretilir. Birey, üst ekstremite kaybı sonrası kullanmaya başlamadan önce gerekli eğitimleri ve rehabilitasyonları almalıdır. Yaklaşık 2 hafta boyunca kontrol edilen kişi, bu ilk takip sürecinin ardından 6 ayda bir muayeneye gitmelidir.

Protez kol fiyatları da kullanıcı adayları arasında yoğun olarak merak edilmektedir. Burada belirleyici olan şeyler hangi markanın kullanıldığı, hangi modelin tercih edildiği, uzman ve kliniğin yetkinliği gibi faktörlerdir. Türkiye’nin ve dünyanın en iyi kol protezleri uygulayıcısı Luxmed ile iletişime geçerek tüm prosedürler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

SSS

Protez kol hareket eder mi?

Evet, protez kollar hareket etmektedir. Modern kol protezleri sayesinde nesnelerle ilişki doğala oldukça yakındır. Hareket kabiliyeti, markaya, modele ve türe göre değişkenlik gösterir.

Kol protezimle yüzebilir veya duş alabilir miyim?

Evet. Suya dayanıklı ve su geçirmez kol protezi modelleri mevcuttur, bu sayede yüzme veya duş alma gibi aktiviteler gerçekleştirilebilir. Ancak, bu eylemleri gerçekleştirmeden önce uzmana danışılması tavsiye edilir.

Kol protezimin bakımını nasıl yaparım?

Doğru bakım, protezin düzenli olarak temizlenmesini, temas noktalarının bakımının iyi yapılmasını ve herhangi bir aşınma veya rahatsızlık belirtisinin derhal uzmanla paylaşılmasını gerektirir. Bunun için de düzenli kontrollerin aksatılmaması elzemdir.

Luxmed protez kliniği iletişime geç

Uzmana Sor

- Görüntülü görüşme planla!

- Amputasyon sonrası izlenmesi gereken yol nedir?

- Görüntülü muayene için randevu alabilirsiniz.

- Kliniğimize gelemeyenler için görüntülü ön muayene!

69 değerlendirmeye göre
Bayram Kiranoğlu
Bayram Kiranoğlu
6. Aralık, 2022.
Hastanın kendisi babamdır bulduğumuz protez yapım merkezinde yaptırdık kişilik olarak dürüst olup iş aşkı yoğun ilgili olarak memnun kaldık luxmed teşekkürler.
murat doğru
murat doğru
6. Aralık, 2022.
İlgi ve alakası için Muhammed Bey'e ayrıca teşekkürler.. eskisinden daha güzel yürüyorum. 🙂
Durdane Kıslak
Durdane Kıslak
3. Aralık, 2022.
25 yıldır uzun yürüme cihazı kullanmaktayım luxmed ile tanışana kadar sorunlarim hep vardı ama yürüyordum ama luxmed önce defalarca ve sabırla deneme ve prova cihazları yaparak en iyi kalıcı ürüne gecmemi sağladı ve şuanda çok ama çok memnunum tüm ekibe özellikle Enes beye çok teşekkür ederim
aytekin özkaya
aytekin özkaya
3. Aralık, 2022.
Çok memnunum çaliışanları güler yüzlü her ne olursa olsun seni aksatmadan sıkıntıya sokmadan işini hallediyorlar bu arada MUHAMMET abi herşey için teşekkür ediyorum seviliyorsun ,😀😀😀
cabdi kariimsom
cabdi kariimsom
28. Kasım, 2022.
I took this protez with luxmed protez, it is confortible and fit. Thank you luxmed Team specially Burak bey…
laila 64
laila 64
26. Kasım, 2022.
طاقم العمل متعاونين جدا ومهنيين وانهوا العمل بسرعه وبدقه في غضون اسبوع واحد فقط. الموظفين هنا لطيفين ويجيبون عن جميع التساؤلات بسعة صدر.
Mirhayot Mirrahimov
Mirhayot Mirrahimov
25. Kasım, 2022.
Мы привезли папу на LUXMED здесь самые лучшие протезы и самый лучший сервис и хороший персонал для обслуг . Нам они помогли мы благодарны ими советую кто нуждаются в протезах
Damla Özdemir
Damla Özdemir
1. Eylül, 2022.
Samimiyet ve güleryüzün tek adresi %100 memnun kalacağınız bir merkez 👏
ramin mostofi
ramin mostofi
1. Ağustos, 2022.
had a prosthetic leg with revofit socket made. I was very satisfied. A reliable prosthesis clinic in Turkey

Kol Protez Videoları

Çözüm Ortaklarımız

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

BİZE YAZIN

 

Her türlü görüş ve sorunuzu aşağıdaki form ile bize gönderebilirsiniz. Her form titizlikle incelenecek ve sizlere daha kaliteli bir hizmet sunmak için bize yol gösterecektir.