Diz üstü protez bacak, kalça ekleminin altından diz seviyesinin yukarısına kadar olan bölgeye uygulanan yapay bir uzuv sistemidir.

Protez bacak türü olan bu model, diz ekleminin kaybedilmesi veya fonksiyonunun kısıtlanması durumlarında ampütasyon sonrası yaşam kalitesini artırmak ve kişinin günlük aktivitelerini sürdürebilmesine yardımcı olmak amacıyla kişiye özel olarak tasarlanır. Diz altı protez bacak benzeri fonksiyonları vardır.

Bir bacak protezi, onu kullanacak kişinin bedenine uygun şekilde özelleştirilir ve hareket kabiliyetini iyileştirmek için her ihtimal hesap edilerek dizayn edilir. Bu yardımcı ürünler modern malzemeler ve son teknoloji kullanılarak üretilir ve gerçek bacağın işlevselliğini yerine getirmeye çalışır. Ampute bacağın yerine yerleştirilerek yürüme, koşma, tırmanma gibi çeşitli fiziksel aktivitelerde yardımcı olur. Ayrıca, modern teknoloji sayesinde bu tür protezlerin denge, hareket kontrolü ve konforunu artırmak için yeni gelişmeler kaydedilmektedir. Birbirinden farklı nitelikte çeşitleri bulunmaktadır.

 

Diz Üstü Protez Bacak Çeşitleri Nelerdir?

Diz üstü protez bacak çeşitleri, kullanıcının ihtiyaçlarına ve yaşam tarzına uygun olarak farklı özellikte üretilmektedir. Bunlardan birisi, fren sistemli olanlardır. Bunlar kullanıcının yürüme sırasında daha iyi denge ve kontrol sağlaması için üretilmiştir. Buradaki mekanizma, inişlerde ve eğimli yüzeylerde hareketi kontrol altında tutmayı amaçlar. Genellikle hidrolik veya mekanik prensiplere dayanabilir. Protezin kullanıcısı, adım atmaya başladığında veya iniş yaparken freni etkinleştirir. Bu, bacağın hareketini yavaşlatarak veya durdurarak daha kontrollü bir şekilde iniş yapmayı sağlar.

Bir diğeri ise mikroişlemci kontrollü diz modelidir. Biyonik bacak protezi olarak da bilinir. Bu ürün, kullanıcının hareketlerini daha hassas bir şekilde algılayan ve protezin davranışını buna göre optimize eden özelliğe sahiptir. Entegre edilen mikro işlemciler sayesinde sensörlerden gelen verileri anlık olarak işler ve kullanıcının yürüme veya diğer aktiviteleri sırasında daha iyi denge, kontrol ve konfor sağlamasını hedefler.

 

Diz Üstü Protez Bacak Özellikleri Nelerdir?

Farklı ihtiyaçları karşılayan protez bacakların özellikleri de değişkenlik gösterir. Mikroişlemcili modeller adım uzunluğu, hızı, yönü ve hareketin pürüzsüzlüğü gibi faktörleri sürekli olarak izler. Biyonik protez bacak bu verileri değerlendirerek, kullanıcının gerçek zamanlı olarak değişen ihtiyaçlarına uygun şekilde kendi davranışını ayarlar. Örneğin, hızlı bir yürüyüş sırasında cihazın adım atış hızı artabilirken, yavaş bir yürüyüşte daha istikrarlı bir şekilde hareket edebilir. Merdiven çıkma, eğimli yüzeylerde yürüme gibi karmaşık hareketlerde iyi denge kurulmasını sağlarlar. Biyonik protez bacak fiyatları ürün markasına göre değişkenlik göstermektedir.

Hidrolik diz üstü protezler de en yaygın kullanılan iyi protez türlerinden bir diğeridir. Yağ basıncıyla çalışırlar. 4 bölümden oluşur: Soket, aktif vakum sistemi, diz ve protez ayak. Her yaş grubu için farklı modelleri bulunmaktadır, bunların içerisinde suya girebilme özelliği bulunanlar da vardır. Aynı zamanda merdiven çıkma, bisiklete binme gibi eylemleri de gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Ottobock ve Össür markaları bu tür içerisinde de en çok tercih edilen protezler olarak bilinmektedir.

 

Kimler Diz Üstü Protez Kullanabilir?

Diz üstü protez kullanımına genellikle ampütasyon sonrası yapılan değerlendirme sırasında karar verilir. Bu süreçte güdük (uzvun kalan kısmı), hastanın genel sağlık durumu ve farklı parametreler değerlendirilir. Aşağıdaki durumlarda sıklıkla uygulanırlar:

 

Diz Üstü Protez Bacak

Diz Üstü Protez Bacak

  • Ampütasyon,
  • Diz ekleminde sorun,
  • Doğuştan anomaliler,
  • Travma sonrası,
  • Kronik hastalıklar.

 

Diz eklemi veya alt bacak kısmı travma, kanser, enfeksiyon veya doğuştan gelen anomaliler gibi nedenlerle kaybedilmişse, bu kişiler diz üstü protez kullanımı için adaydır. Bazı durumlarda, diz ekleminin işlevi ciddi şekilde kısıtlanabilir veya ağrılı hale gelebilir. Bu gibi durumlarda da diz üstü protezler tercih edilebilir.

Doğuştan gelen bazı durumlar, bu bölgenin eksik veya gelişmemiş olmasına neden olabilir. Bu tür durumlarda da diz üstü protezler kullanılarak işlevsellik sağlanabilir. Bu yardımcı cihaza ihtiyaç duyan bir diğer insan grubu da geçirdikleri kaza, spor yaralanması veya diğer travmatik olaylar sonucu aynı bölgede ciddi yaralanma meydana gelen kişilerdir. Bunun yanında bazı kronik hastalıklar da kemik sağlığını veya eklem fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir ve sonucu ampütasyon olabilir.

 

Diz Üstü Protez Bacak Nasıl Uygulanır?

Hidrolik Diz Üstü Protez

Hidrolik Diz Üstü Protez

Diz üstü protez bacak uygulaması, ortalama 2-3 ay gibi belirli bir süreç gerektiren ve bir dizi adımda gerçekleştirilen bir süreçtir. Uygulama genellikle bir protez uzmanı ve rehabilitasyon ekibi tarafından yönetilir ve bireysel ihtiyaçlara göre özelleştirilir. İlk adım, kişinin ihtiyaçlarının değerlendirilmesi ve danışmanlık sürecidir. Bir uzman veya ortopedi doktoru, hastanın tıbbi geçmişini, fiziksel durumunu, yaşam tarzını ve beklentilerini değerlendirir.

Daha sonra protez uzmanı, bireyin ampütasyon seviyesine ve vücut yapısına uygun ölçüleri alır. Bu ölçüler temel alınarak tasarım yapılır. Bireyin hareket kabiliyeti, denge ihtiyaçları ve kullanım amacına göre ürünün yapısı belirlenir. Bu aşamanın onaylanmasının ardından, protez bacak üretim aşamasına geçilir. Genellikle hafif ve dayanıklı malzemelerden üretilir. Yapım tamamlandığında, kullanacak kişinin bedenine uyum sağlaması için uzman tarafından gerekli ayarlamalar yapılır. Burada destek cihazın boyu, açıları ve diğer özellikleri optimize edilir.

 

Diz Üstü Protez Bacak Fiyatları

Uygulama aşamasından sonra kullanımdan önce kişiye protez bacağı nasıl takıp çıkaracağı, nasıl yürüyeceği, dengeyi nasıl sağlayacağı gibi konularda pratik bilgiler verilir. Ayrıca ayak protezi kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar da en ince ayrıntısıyla aktarılır. Bir süre geçtikten sonra doktor düzenli olarak kontrol ve değerlendirmeler yapmak ister.

Bu kontrollerde ürünün performansı ve uyumu gözlemlenir, ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli ayarlamalar yapılır. Protez bacak fiyatları vakadan vakaya, tercih edilen markaya göre farklılık gösterebilir. Tüm prosedürler hakkında daha detaylı bilgi almak için Türkiye’nin en iyi protez uygulayıcısı Luxmed Protez ile iletişime geçebilirsiniz.

SSS

Diz üstü protez bacak ne kadar dayanıklıdır?

Diz üstü protez bacakların dayanıklılığı, kullanılan malzemelere, tasarıma ve kullanım şekline bağlıdır. Genellikle hafif ve dayanıklı malzemeler kullanıldığından uzun ömürlü olabilirler. Ancak aşırı yüklenme veya kullanım hatası protezin ömrünü etkileyebilir.

Diz üstü protez bacaklar ne kadar özelleştirilebilir?

Gelişen teknoloji sayesinde diz üstü protez bacaklar, bireysel ihtiyaçlara ve yaşam tarzına göre ciddi ölçüde özelleştirilebilmektedir. Protez uzmanları, protezi kullanıcının anatomisine, hareket becerilerine ve tercihlerine göre uyarlamak için çalışırlar.

Diz üstü protez bacak nasıl takılıp çıkarılır?

Diz üstü protezi takıp çıkarmak, ürünün tasarımına bağlı olarak değişebilir. Genellikle kullanıcıya uygun bir takma çıkarma yöntemi öğretilir. Bu süreci öğrenmek ve alışmak zaman alabilir, ancak deneyim kazandıkça daha kolay olacaktır.

Luxmed protez kliniği iletişime geç

Uzmana Sor

- Görüntülü görüşme planla!

- Amputasyon sonrası izlenmesi gereken yol nedir?

- Görüntülü muayene için randevu alabilirsiniz.

- Kliniğimize gelemeyenler için görüntülü ön muayene!

69 değerlendirmeye göre
Bayram Kiranoğlu
Bayram Kiranoğlu
6. Aralık, 2022.
Hastanın kendisi babamdır bulduğumuz protez yapım merkezinde yaptırdık kişilik olarak dürüst olup iş aşkı yoğun ilgili olarak memnun kaldık luxmed teşekkürler.
murat doğru
murat doğru
6. Aralık, 2022.
İlgi ve alakası için Muhammed Bey'e ayrıca teşekkürler.. eskisinden daha güzel yürüyorum. 🙂
Durdane Kıslak
Durdane Kıslak
3. Aralık, 2022.
25 yıldır uzun yürüme cihazı kullanmaktayım luxmed ile tanışana kadar sorunlarim hep vardı ama yürüyordum ama luxmed önce defalarca ve sabırla deneme ve prova cihazları yaparak en iyi kalıcı ürüne gecmemi sağladı ve şuanda çok ama çok memnunum tüm ekibe özellikle Enes beye çok teşekkür ederim
aytekin özkaya
aytekin özkaya
3. Aralık, 2022.
Çok memnunum çaliışanları güler yüzlü her ne olursa olsun seni aksatmadan sıkıntıya sokmadan işini hallediyorlar bu arada MUHAMMET abi herşey için teşekkür ediyorum seviliyorsun ,😀😀😀
cabdi kariimsom
cabdi kariimsom
28. Kasım, 2022.
I took this protez with luxmed protez, it is confortible and fit. Thank you luxmed Team specially Burak bey…
laila 64
laila 64
26. Kasım, 2022.
طاقم العمل متعاونين جدا ومهنيين وانهوا العمل بسرعه وبدقه في غضون اسبوع واحد فقط. الموظفين هنا لطيفين ويجيبون عن جميع التساؤلات بسعة صدر.
Mirhayot Mirrahimov
Mirhayot Mirrahimov
25. Kasım, 2022.
Мы привезли папу на LUXMED здесь самые лучшие протезы и самый лучший сервис и хороший персонал для обслуг . Нам они помогли мы благодарны ими советую кто нуждаются в протезах
Damla Özdemir
Damla Özdemir
1. Eylül, 2022.
Samimiyet ve güleryüzün tek adresi %100 memnun kalacağınız bir merkez 👏
ramin mostofi
ramin mostofi
1. Ağustos, 2022.
had a prosthetic leg with revofit socket made. I was very satisfied. A reliable prosthesis clinic in Turkey

Diz Üstü Protez Bacak Videoları

Çözüm Ortaklarımız

Protez Bacak Markaları

BİZE YAZIN

 

Her türlü görüş ve sorunuzu aşağıdaki form ile bize gönderebilirsiniz. Her form titizlikle incelenecek ve sizlere daha kaliteli bir hizmet sunmak için bize yol gösterecektir.